Co roku w całej Polsce przedszkolaki świętują swój dzień. Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. Podczas pierwszych obchodów w 2010 roku, które odbyły się w Łodzi, dzieciaki, podczas festynu, posadziły w parku pamiątkowe dęby i razem w władzami miasta wypuściły do nieba baloniki z marzeniami. Tego dnia placówki organizują moc atrakcji dla dzieci. Każde przedszkole stara się aby dzieci tego dnia bawiły się jak najlepiej.
Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku.
30 września - Dzień Chłopaka
Choć to święto nie jest tak popularne jak Dzień kobiet, to jednak chłopcom na pewno będzie miło, jeśli 30 września otrzymają jakiś drobiazg albo chociaż uśmiech od koleżanki.
Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
W tym dniu przedszkolaki uczą się, jak duże znaczenie dla ich zdrowia ma mycie rąk. Dowiedzą się, co może uchronić ich przed zakażeniem wieloma chorobami.
Pomijanie śniadanie to jeden z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych. Rano zwykle nie odczuwa się głodu, ale im więcej dnia ubywa, tym bardziej to poczucie się potęguje. Tego dnia nasze dzieci, dowiedzą się jak ważny jest pierwszy posiłek oraz jak w szybki i łatwy sposób go przygotować.
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. Mięciutki, puchaty z bursztynowymi oczkami, najlepszy masz przyjaciel. Jest z nami przy zasypianiu, w trakcie zabawy. To on jest naszym bohaterem i przytulanką przy nocnych koszmarach. Czasy się zmieniają, a moda na misia zostaje.
Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw. Tego dnia w naszym przedszkolu czekają na przedszkolaków magiczne wróżby oraz dyskoteka.
„Ubranie czerwone ma i prezenty wiezie nam.
Mikołaj nazywasz się, każde dziecko o tym wie,
ma prezentów wielki wór, reniferów cały sznur”.
Mikołajki w przedszkolu będą dniem szczególnym. W tym dniu odwiedzi nas Św. Mikołaj, dla każdego znajdzie się coś wyjątkowego.
Bajkowy dzień….. To będzie dzień pełen magii, księżniczek, rycerzy, wróżek oraz super bohaterów. Oczywiście nie zabraknie balu jak z bajki.
– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
18 stycznia jest uznawany za Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Nie jest to jednak przypadkowa data. To właśnie 18 stycznia, 135 lat temu (1882 rok) urodził się twórca uwielbianego przez miliony, sympatycznego Kubusia Puchatka”.
„Kocham mocno Babcię, Dziadka. To nie żarty moi mili. Dzisiaj im życzenia składam By sto latek jeszcze żyli”.
W tym dniu poczujemy się jak we Włoszech. Przedszkolaki będą mogły same ozdobić, przyprawić swoją wymarzoną pizzę.
Żegnamy zimę witamy wiosnę.
Obchodzony co roku w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar priorytetowy ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego, dlatego w miesiącu kwietniu szczególny nacisk kładziemy na tematy związanie z ochroną zdrowia i szeroko pojętą profilaktyką.
Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.
Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. W tym dniu dzieci nauczą się dbać o czystość i zobaczą jak ważne jest segregowanie śmieci.
365 dni w roku - 12 miesięcy - 8760 godzin - Gotowi do wyjazdu by ratować życie, zdrowie i dobytek oraz stawać bezpośrednio do walki ze wszystkimi żywiołami. Dziś nasi najmłodsi staną się małymi strażakami.
Inicjatorami święta są amerykańscy astronauci. Motywem obchodów Dnia Kosmosu jest promocja i poszerzanie wiedzy na temat wszechświata.
„Mamo, mamo cóż Ci dam,
tylko jedno serce mam,
a w tym sercu róży kwiat.
Mamo, mamo żyj sto lat !!!”
W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca począwszy od 1952 r. Inicjatorem tego święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.
Jedne z najbardziej przyjemnych świąt w kalendarzu, w ramach których możemy podziękować swoim bliskim i znajomym za to że są przy nas, wspierają nas i pomagają.
Tato, Tato ukochany,
my życzenia Ci składamy.
Przesyłamy jakby z procy,
sto całusów z całej mocy.